Alzheimer Hastalığı Nedir, Alzheimer Hastalığı Evreleri,

0
361
Beynin Yaşlanması

Alzheimer hastalığı Nedir, Sorusuna verilebilicek en kısa cevap; hafızayı ve düşünme becerilerini ve sonunda en basit işleri yapma yeteneğini yavaşça yok eden, geri dönüşü olmayan, ilerleyen bir beyin hastalığıdır diyebiliriz. 

Alzheimer hastalarının çoğunda, semptomlar ilk olarak 60’lı yaşların ortalarında görülür. Tahminler değişkenlik göstermektedir, ancak uzmanlar Türkiye’nin 600 bin civarında Alzheimer hastası’na sahip olabileceğini öne sürüyor clips van youtube for free.

Alzheimer hastalığı şu anda dünya genelinde altıncı lider ölüm nedeni olarak gösteriliyor , ancak son tahminler bozukluğun yaşlı insanlar için ölüm nedeni olarak kalp hastalığı ve kanserin hemen arkasında üçüncü sırada olduğunu gösteriyor  arabische musik kostenlos downloaden.

Alzheimer, yaşlı erişkinlerde en sık görülen bunama nedenidir. Demans ise , bilişsel işlevsellik kaybı – düşünme, hatırlama ve akıl yürütme – ve bir kişinin günlük yaşamını ve faaliyetlerini engelleyebilecek derecede davranışsal yeteneklerdir. Demans, ciddiyet derecesinde en hafif aşamadan, bir kişinin işleyişini etkilemeye başladığında, kişinin günlük yaşamın temel aktiviteleri için tamamen başkalarına bağlı kalması gereken en ağır aşamaya kadar uzanır mp3 kostenlos downloaden legal.

Alzheimer hastalığının Tarihi ve Gelişim Evreleri;

Dr. Alois Alzheimer’den sonra adlandırılmıştır. 1906’da Dr singstar songsen. Alzheimer, olağan dışı bir akıl hastalığından ölen bir kadının beyin dokusunda değişiklikler olduğunu fark etti. Belirtileri arasında hafıza kaybı, dil sorunları ve öngörülemeyen davranışlar vardı. Öldükten sonra beynini inceledi ve birçok anormal öbek (amiloid plaklar) ve karışık lif demetleri (nörofibriler ) buldu herunterladen.

Beyindeki bu plaklar ve karışmalar, Alzheimer hastalığının temel özelliklerinden bazıları olarak kabul edilir. Diğer bir özellik, beyindeki sinir hücreleri (nöronlar) arasındaki bağlantıların kaybıdır. Nöronlar beynin farklı kısımları arasında ve beyinden vücuttaki kas ve organlara mesajlar iletir Minecraft new version for free.


Alzheimer’ın Beyindeki değişiklikleri

alzheimer beyin karşı sağlıklı beyin

Alzheimer lı Beyin

Bilim adamları, Alzheimer hastalığının başlangıcında ve ilerlemesinde rol alan karmaşık beyin değişikliklerini çözmeye devam ediyor. Beyine verilen zararın hafıza ve diğer bilişsel problemler ortaya çıkmadan on yıl veya daha uzun bir süre önce başlaması muhtemel görünüyor. Alzheimer hastalığının bu preklinik evresi boyunca insanlar semptomsuz gözüküyor ancak beyinde toksik değişiklikler oluyor. Anormal protein birikimi, beyindeki amiloid plakları ve tau dolaşmalarını oluşturur ve bir zamanlar sağlıklı nöronlar çalışmayı bırakır, diğer nöronlarla bağlantılarını kaybeder ve ölür music download free legal.

Hasar başlangıçta beynin anı oluşturmada gerekli olan parçası olan hipokampüste gerçekleşir. Daha fazla nöronlar ölürken beynin ek kısımları etkilenir ve küçülmeye başlar. Alzheimer’ın son aşamasında, hasar yaygındır ve beyin dokusu önemli ölçüde küçülmüştür pubg herunterladen mac.

Alzheimer Hastalığı Belirtilerine Buradan Ulaşabilirsiniz herunterladen.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin