Anafilaksi Nedir ve Anafilaktik Demek Ne demektir,

0
367
Anafilaksi Nedir

Gerçek bir besin alerjisi ile besin reddi arasındaki farkı söyle­mek zordur. Bazı vakalarda bu ayrımın pek de önemi yoktur. Her ikisi de kendinizi kötü hissetmenize yol açar ve yapılacak en iyi şey, sorun yaratan yiyecekleri yememektir Download the picture frame for photos for free.

Ama bir vakada bu iki durum arasındaki ayrım, tam anla­mıyla hayat memat meselesi anlamına gelir. Çok ender vaka­larda besin alerjileri rayından çıkar ve anafilaksi denen olaya dönüşür hoe kan per microsoft office for free.

Anafilaksi diğer alerjik tepkiler gibi başlar: IgE antikorla­rı vücutta bir alerjen bulur ve bu yanlış alarm üstüne bağışık­lık sistemi harekete geçer red hat linux kostenlos. Ama olay hapşırma, kurdeşen dök­me ya da mide rahatsızlığıyla sınırlı kalmaz. Alerjen vücutta çok fazla miktarda histamin ve başka kimyasal maddelerin salınmasına yol açtığında, kan damarları iyice genişler, tansi­yon aniden düşer fotos von icloud herunterladen auf pc.

Anlayacağınız ciddi bir durumdur bu. Verilen tepki akci­ğerler ve kalp dahil, vücudun birçok organını etkileyebilir. Anafilaksi hemen tedavi edilmezse temel organlara zarar verebilir, ölümcül bile olabilir cd vuurwerkgeluiden downloaden.

Süreç bu kadar korkutucu olsa da, anafilaktik şokun ortaya çıkma sıklığı son derece düşüktür. Ortalama bir kişinin ömür boyu böyle bir durumla karşılaşma riski yaklaşık yüzde 1’dir pinnacle studio 21 kostenlosen vollversion. İşin kötü tarafı, bunun ne zaman olacağını kimse söyleyemez. Şiddetli seyreden alerjilerin varlığı riski yükseltir, ama anafilaksi herkesin başına gelebilir videos cutting chip download for free. Yeni bir araştırmada kadınların anafilaktik tepkiyle karşılaşma olasılığının erkeklere oranla bir kat daha fazla olduğu sonucuna varılmıştır fortnite hintergrundbilder herunterladen. Bunun nedeni ise henüz belirsizdir.

Anafilaksiyi birçok alerjen tetikleyebilir. Mesela arı sok­ması, penisilin, havale ilaçları ve kas gevşeticileri norton antivirus free download full version. Besin aler­jileri de sık karşılaşılan nedenler arasındadır. Anafilaksiyi tetikleyen besinler diğer besin alerjilerindekilerle aynıdır: Yer­fıstığı, süt, kabuklu deniz ürünleri, balık ve yumurta xbox 360 spiele gratis downloaden. Kereviz gibi sebzeler de aynı durumu yaratabilir.

Çok duyarlı kişilerde besin alerj enleri ufak bir miktarda bi­le anafilaksiye yol açabilir. Araştırmacılar yerfıstığı tanesinin yüzde 0,002’lik parçasının bir tepkiyi tetikleyebildiğini belir­lemişlerdir. Tadını anlamayı bir yana bırakalım, insan böylesi­ne küçük bir zerreyi görmekte bile zorlanır.

Niyetimiz sizi korkutmak değil, uyanık olmaya yöneltmek­tir. Yemek sonrası anafilaksi belirtilerini hissettiğiniz an heki­me ya da acil servise başvurmalısınız.

Anafilaksi tedavisinde genellikle bir adrenalin (efinefrin olarak da bilinir) iğnesi yapılır. Anafilaksi öykünüz varsa, he­kim sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz bir efinefrin kiti vere­bilir. Bu tür kitler anafilaktik tepkiyi hissedince kendinize ila­cı zerk edebileceğiniz hazır bir küçük iğneyi içerir. Ayrıca si­ze müdahalede bulunacak hekim için uyarıcı olacak bir belge­yi de üzerinizde taşımanızda yarar vardır. Bu tür bir önlem özellikle penisilin gibi ilaçlara şiddetli alerjisi olanlar için ge­çerlidir.

Anafilaktik Şok Nedir, Anafilaktik Şok Belirtileri,

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin