Anestezi Nedir, Anestezi Özellikleri,

0
259
Anestezi Nedir

Anestezi Nedir?

Anestezi her türlü hissin ortadan kaldırıldığı hal anla­mına gelen Latince kökenli bir kelimedir herunterladen. Tüm Dünyada başlıca ameliyatlarda ağrı duyusunun ortadan kaldırıldığı tıbbi işlemi anlatmak için kullanılmaktadır. Bir zamanlar aynı amaçla yine Latince kökenli olan Narkoz kelimesi de kullanılmıştır tiktok app herunterladen. Narkoz uyku hali anlamına gelmektedir. Bi­lindiği gibi ameliyatlarda ağrının ortadan kaldırılması her zaman uyku eşliğinde gerçekleşmez. Bazı ameliyatlar ameli­yat bölgesinin lokal anestetik denilen ilaçlar ile uyuşturul­ması sonucu da yapılabilir quickgpsfix kostenlos herunterladen. Bu nedenle narkoz kelimesi ye­rini daha genel amaçlı olan anestezi kelimesine bırakmıştır. Bu nedenle anestezi başlıca iki şekilde yapılabilir schriften herunterladen gratis. Birincisi tüm vücutta ağrının ortadan kaldırıldığı ve uyku eşliğinde oluşturulan genel anestezi, diğeri vücudun ameliyat edilecek bölgesinin uyuşturulması ile oluşan ve genel olarak uyku eş­liğinde olmayan lokal anestezidir melodien downloaden. (Anestezi Ppt)

Her iki anastezi şeklinde de anestezi, anestetik denilen bazı özel ilaçların kullanılması ile oluşturulur. Bu ilaçlar çeşitli mekanizmalar ile ameliyat bölgesinden kalkan uyaranların ağrı şeklinde duyulmasına aracılık eden omurilik ve beyindeki merkezlere iletilmesini ya engeller (lokal anestetikler) ya da şiddetlerini azaltarak iletir (genel anestetikler) herunterladen alemao. Yani ağrı meydana geldiği yerde yok edilmez, sadece ağrının duyulması, hissedilmesi, hisse-dilse bile ağrı olarak algılanması önlenir. Anestezi ilacının etkisi azalmaya başlayınca normal duyum tekrar geri gel­meye başlar netflix filme die manen kann.

Aneztezide kullanılan ilaçlar genellikle tıpta kullanılan ilaçlar içerisinde en tehlikeli grubu oluşturur. Bu nedenle anestezinin, bu konunun uzmanları tarafından verilmesi önem kazanmaktadır films download apple ipad.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin