BEL OMURU NEDİR, BEL OMURU YAPISI,

0
268
BEL OMURU NEDİR

Bel Omurları, Bel Omuru

Bu omurların cisimleri diğer omurlarınkinden büyük olup, büyük ekseri enine olarak böbreksi biçimdedir dropbox app iphone bilder herunterladen. Saplan daha kaim, laminaların yükseklikleri genişliklerinden fazla, diken çıkıntıları da diğer omurlarınkinden daha kalın dörtgen biçiminde, arkaya doğru yatay bir durumda olarak bulunur, uçları da künttür kindle für mac herunterladen. Bel omurlarının enine çıkıntıları adı alır, bu çıkıntılar bel omurlarının sapları ile üst eklem çıkıntılarının birleştiği hizadan başlayan dar uzantılar halinde olup uçları incelmiştir kan niet downloaden in whatsapp. Bu çıkıntılar bel kaburgaları gibidir, bunların birleşme yerinin arka yüzünün alt bölümün­deki tüberküllere processus accessorius denir herunterladen.

Üst eklem çıkıntılar bel omurlarında enine düzdür, iç yandaki eklem yüzleri bir oluk biçiminde olup konkavlığı iç yana ve biraz arkaya bakar redaktionsplan herunterladen. Üst eklem çıkıntının dış yandaki yüzlerinde bulunan tüberkül processus mamillaris adı alır.

Alt eklem çıkıntılarının yüzleri dışa ve biraz öne bakmakta olup kendi altındaki omurun üst eklem çıkıntısı ile kargı karşıya gelerek eklemleşecektir disney plus herunterladen samsung smart tv.

Bel omurlarında omur delikleri eşkenar üçgen biçimindedir.

Be! omurlarından özel karakter gösterenler:

Birinci bel omurunun enine çıkıntısı yani processus costarius’ü diğer bel omurlarının en küçüğüdür editor standard for free.
Beşinci bel omurunun cisminin ön yüksekliği arkasından daha fazladır. Bu omurun alt eklem çıkıntıları öbür bel omurlarına bakarak birbirinden çok fazla uzaklaşmıştır herunterladen.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin