Bilgisayar Virüsleri Nelerdir,Bilgisayar Virüs Çeşitleri Nelerdir,

0
730
virus-nedir


Bilgisayar Virüsleri genelde orijinal olmayan,İnternet dünyasında bulunan ve son derece legal ve yasal görünen meşru bir programa gömülü bir kod parçasıdır. Virüsler genelde kendi kendini kopyalarak ve diğer programlara bulaştırmak için tasarlanmıştır. Sistem çökmelerine ve program arızalarına neden olan dosyaları değiştirerek veya tahrip ederek sisteme zarar verebilirler rar datei downloaden. Virüsler Hedef makineye ulaştığında bir virüs çeşidi olan (genellikle truva atını) virüsü sisteme ekleyerek,Hem sistemi hemde kullanıcı verilerini ele geçirmiş olur pdf word converter kostenlos herunterladen.

Çeşitli virüs tipleri:

  1. Dosya Virüsü: Bu virüs türü, kendisini bir dosyanın sonuna ekleyerek sistemi etkiler. Bir programın başlangıcını değiştirir, böylece kontrol koduna atlar. Kodunun yürütülmesinden sonra kontrol ana programa geri döner. Yürütülmesi bile fark edilmez. Parazitik virüs olarak da adlandırılır, çünkü dosya bozulmadan dosya bırakmaz, aynı zamanda ana bilgisayarı işlevsel bıraktığı gibi işlevsiz bırakmak için tasarlanmış olan türleri de mevcuttur.Ancak genel de daha fazla kullanıcı verisine ulaşabilmek için bilgisayarı işler halde bırakırlar avakin life herunterladen.
  2. Önyükleme sektörü Virüsü: Sistemin her açılışında ve işletim sistemi yüklenmeden çalıştırıldığında önyükleme sektörünü etkiler. Boot sectör gibi diğer önyüklenebilir ortamlara bulaşabilir. Bunlar, dosya sistemine bulaşmadıkları için bellek virüsü olarak da bilinir  herunterladen.
  3. Makro Virüsü: Düşük seviyeli bir dilde (C veya assembly dili gibi) yazılmış virüslerin aksine, bunlar Visual Basic gibi yüksek düzeyde bir dilde yazılmıştır. Bu virüsler, makroyu çalıştırabilen bir program çalıştırıldığında tetiklenir. Örneğin, makro virüsü elektronik tablo dosyalarında bulunabilir spss download mac kostenlos.
  4. Kaynak kodu Virüs: Kaynak kodu arar ve virüs içerecek şekilde yayılmasına yardımcı olur.
  5. Polimorfik Virüs: Bir virüs imzası , bir virüsü (virüs kodunu oluşturan bir dizi bayt) tanımlayabilen bir kalıptır. Bu nedenle antivirüs tarafından tespit edilmekten kaçınmak için polimorfik bir virüs her yüklendiğinde değişir. Virüsün işlevselliği aynı kalır ancak imzası değişmiştir herunterladen.
  6. Şifreli Virüs: Antivirüs tarafından tespit edilmekten kaçınmak için bu virüs tipi şifreli olarak bulunur. Bununla birlikte bir şifre çözme algoritması taşır. Böylece virüs önce şifresini çözer ve sonra çalıştırır putty files.
  7. Gizli Virüs: Algılamak için kullanılabilecek kodu değiştirdiği için çok zor bir virüstür. Bu nedenle, virüs tespiti çok zorlaşır. Örneğin, okuma sistemi çağrısını değiştirebilir, böylece kullanıcı virüs tarafından değiştirilmiş bir kodu okumayı istediğinde, virüs bulaşmış kod yerine orijinal kod biçimi gösterilir.Hayalet virüs olarakta bilinmektedir,
  8. Tünel Virüsü: Bu virüs, virüsten koruma tarayıcısı tarafından algılamayı, kesme işleyici zincirine yükleyerek atlamaya çalışır. Bir işletim sisteminin arka planda kalan ve virüs yakalayan durdurma programları, bir tünel virüsü sırasında devre dışı kalır. Benzer virüsler kendilerini aygıt sürücülerine yükler sat 1 filme herunterladen.
  9. Çok Taraflı Virüs: Bu virüs türü, önyükleme sektörü, bellek ve dosyalar da dahil olmak üzere bir sistemin birden fazla bölümünü etkileyebilir. Bu, tespit etmeyi ve içermeyi zorlaştırır build simulator free.
  10. Zırhlı Virüs: Zırhlı bir virüs, antivirüsün çözülmesini ve anlaşılmasını zorlaştırmak için kodlanmıştır. Antivirüs’ü gerçek konumundan başka bir yerde bulunduğuna inandırarak kandırır veya kodunu karmaşıklaştırmak için sıkıştırma kullanmak gibi çeşitli teknikler kullanır browser zum videoen.

Peki nasıl korunuruz diye sorarsanız,Orijinal programlar kullanarak,iyi kötü bir antivirüs programı kullanarak,iyi kötü diyorum çünkü,Antivirüsüm var bana virüs bulaşmaz diye düşünmeyin,Antivirüs programını bir kapı,virüsü ise bir hırsız olarak düşünebilirsiniz.Hırsıza nasıl ki kapı pencere dayandıramıyorsanız virüse de Antivürüs dayandıramassanız.Bu yüzden bilinçli bir kullanıcı olmakta ve tüm önemli verilerinizi harici bir disk’de saklamanız ve sadece ihtiyacınız olduğun da kullanmanızda önerilerim arasında ilk sırada yer almaktadır.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin