Blockchain Nedir? ,Blockchain Hacklenebilir mi?,Blockchain Saldırıları,

0
938

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri dünyasında iyi bilgili olmayan çoğu insan için , dijital paralar ve temel blok zinciri (kripto para) teknolojisi kafa karıştırıcı olabilir.

Yaygın sorular şunlardır:Bitcoin nedir? kripto para ne demektir?,Blockchain nedir? Blockchain’den Nasıl para kazanırım? Blockchain miktarını nasıl doğrularım? Paralarım bir anda uçabilir mi?

Ve en önemli soru 21.yüzyıl dünyasın da bu kadar gelişmiş teknoloji varken,ve ortalık Hackerdan,geçilmez iken, Akıllara gelen tek soru,Blockchain Hacklenebilir mi? İşte bu yazımız da ele alacağımız asıl Konumuz bu.

Burada tüm kripto para birimleri tarihine girmeyeceğiz, ancak temel düzeyde, blok zinciri ( Blockchain) işlemlerinin ne olduğundan bahsedeceğiz. Blockchain kısaca özetlersek
merkezi bir sunucunun aracılığıyla doğrulanıp ve kaydedilerek “değişmez bir zincir” teknolojisidir. Ve bu zincir güvenilir bir şifreleme sistemi oluşturarak,merkezi takip sisteminin ortadan kaldırılmasına olanak sağlayarak, paranın internet ortamında dağıtılmasına denir ,

Aslına Bakarsak Fikir, blok zincirinin kripto paraları,yani kullanıcı tarafından alınan paraları ve kişi mahremiyetini daha güvenli tutmasıdır çünkü merkezsizleştirilir – başka bir deyişle, veri akışı ağın “kenarlarında” gerçekleşir ve katı bir şekilde şifrelenir . Teknoloji dünyasında, Kripto Paraların neredeyse tamamen güvenli olduğu konusunda bir fikir birliği var, şifreli trafiği doğrudan Hackleyemez ve kıramazsınız.Hatta bir çok uzmana göre,kripto paraların hacklenme olasılığı,kafanıza asteroid düşmesinden daha düşük bir olasılıktır.
Bununla birlikte, blockchain uzmanları tarafından çok ciddiye alınmakta olan çeşitli güvenlik tehditleri sadece teorik olarak kalsa da bulunmakta. işte güvenlik uzmanlarının “blockchain’i hackleyebilmenin yollarını düşünmeye iten bazı durumlar.

İçeriden Gelen Tehditler

Pek çok uzman, blok zincirini kırmanın her zaman sisteme girmeye çalışan dış kaynaklı aktörlerin sonucu olmadığını, bazen de belirli bir kripto para sisteminde şifrelerin ve sistemin kontrolünü ele geçiren kötü niyetli kişilerin bir sonucudur.
Bunun yaygın bir kanıya dayanan en basit örneği, “birden fazla şifreleme sistemine erişimi olan birinin sahte kimlikler kullanarak merkezi blok zincirini kandırabileceği” Olasılığıdır.Uzmanlar Bu tür bir saldırı yöntemine Sybil saldırısı Demekteler,Burada Sybil saldırısından Basit bir şekilde bahsedicez,Detaylı bir şekilde bilgi almak isteyen ve merak eden arkadaşlar Sybil saldırısı Nedir, Sybil saldırısı Nasıl yapılır, başlıklı yazımıza Buraya tıklayarak Ulaşabilirler.Sybil Saldırısına geri dönersek,kısaca şöyle diyebilir;Bir Sybil saldırısı, tek bir ağda çok sayıda şifrelemenin aynı tarafa ait olduğu ve ağı kötü işlemlerle doldurarak veya geçerli işlemlerin geçişini ve işlenme süreçlerini manipüle ederek ağ faaliyetini durdurmaya çalıştığı bir saldırı türüdür, Tabii ki bu tür saldırılar günümüz de biz hiç farkına varmadan ,sosyal medya hesaplarımız da dahil,bir çok hesabımızda yapılmakta.Peki kripto para uzmanları Sybil saldırıları hakkında ne diyorlar derseniz,Onlar bu tür saldırıların ön görüldüğünü ve Kripto para algoritması oluşturulup tasarlanırken,Sybil gibi saldırlardan sıyrılabilicek şekilde tasarlandığı konusunda ısrarcılar,Bunun sebebi olarakta,Bu tür saldırıların merkez şifreleme sistemi tarafından,Harcanan kaynak dikkate alınarak tespit edilerek, algoritmanın bu tür saldırıları önleyeceğini söylüyorlar,Çünki bu tür saldırılar çok fazla veri trafiği oluşturarak merkezde kaynak kullanımını artırıyor ve Merkezin uyarılmasını sağlıyor.

Aslına bakarsanız Gerçekten de, blok zinciri sistemleri, belirli şifrelerin güvenilmesinin gerekip gerekmediğini ve bunların girdi ve işlenme süreçlerinin nasıl değerlendirileceğini sıralayarak ayrıntılı bir, risk yönetim algoritmaları kullanılarak inşa edilir . Ancak genel olarak, blok zinciri sistemlerine çeşitli saldırılar olacağı değişmez bir gerçektir.Ve aklımız da sürekli soru işaretleri olmaya devam edecek gibi de görünmektedir.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin