E-Ticaret Nedir, E-Ticaret Türleri Nelerdir,E-Ticaret Kaça Ayrılır,

0
614
E-Ticaret Nedir

E-ticaret nedir?

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e-ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir. E-ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satışını ifade etmek için kullanılır, ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilir.

E-ticaret, online bir işletme işletmenin tüm yönlerini ifade ederken, e-ticaret, özellikle mal ve hizmetlerin işlemlerini ifade eder.

E -ticaretin tarihi ilk defa çevrimiçi satışla başlar: 11 Ağustos 1994’te bir adam, bir perakende satış platformu olan NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına Sting grubunun bir CD’sini sattı. Bu, World Wide Web üzerinden bir işletmeden ürün satın alan veya bugün yaygın olarak bildiğimiz “e-ticaret” tüketicisinin ilk örneğidir.

Önemi,Ülkemizde biraz geç anlaşılsada O zamandan beri, e-ticaret, ürünlerin çevrimiçi perakendeciler ve pazarlar aracılığıyla keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırmak için sürekli gelişti. Bağımsız serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler, e-ticaretten yararlandı; bu, mal ve hizmetlerini geleneksel çevrimdışı perakende satış ile mümkün olmayan bir ölçekte satabilmelerini sağladı,ve sağlamaya da devam ediyor.

Uzmanlar Küresel perakende’de E-ticaret satışlarının 2020 yılına kadar 27 trilyon dolara ulaşacağını ön görmekteler, Büyüklüğünü ve ne kadar ciddi bir iş olduğunu artık siz düşünün….. .

Peki E-Ticaret Kaça Ayrılır,
E-Ticaret Türleri Nelerdir,

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli vardır.

1. İşletmeden Tüketiciye (B2C): 
Bir işletme, bireysel bir tüketiciye bir mal veya hizmet sattığında (örneğin bir online alışveriş sitesinden bir çift ayakkabı alırsınız,Bu işletmeden tüketiciye olarak tanımlanır).

2. 
İşletmeden İşletmeye (B2B): Bir işletme başka bir işletmeye mal veya hizmet satarsa ​​(örneğin, bir işletme diğer işletmelerin kullanması için bir yazılım satar)   

3. Tüketiciden Tüketiciye (C2C): 
Tüketici başka bir tüketiciye mal veya hizmet satar (örn. eski mobilyalarınızı eBay’de başka bir tüketiciye satıyorsunuz). 

4. Tüketiciden İşletmeye (C2B): 
Bir tüketici kendi ürünlerini veya hizmetlerini bir işletmeye veya kuruma sattığında (örneğin, bir fotoğrafçı, bir işletmenin reklamların da yada web sitesinde kullanması için fotoğrafını lisanslar).

E- ticaret, işletmeler ve tüketiciler arasındaki farklı işlem ilişkilerinin yanı sıra bu işlemlerin bir parçası olarak değiştirilen farklı nesneler içeren çeşitli biçimler alabilir.

1. Perakendecilik: 
Bir ürünün bir işletme tarafından doğrudan bir müşteriye aracı olmadan satışı. 

2. Toptan Satış: 
Ürünlerin toplu olarak satılması, genellikle bunları doğrudan tüketicilere satan bir satıcıya satmak. 

3. Nakliye: 
Tüketiciye üçüncü şahıslar tarafından üretilen ve gönderilen ürünün satışı. 

4. Kitle fonlaması: 
Bir ürünün piyasaya sunulması için gereken başlangıç ​​sermayesini arttırmak için mevcut olan bir ürünün öncesinde tüketiciden para toplanması. 

5. Abonelik: 
Abone iptal etmeyi seçinceye kadar düzenli olarak bir ürün veya hizmetin otomatik olarak tekrar satın alınması. ( E-dergi,E-gazete vb..)

6. Fiziksel ürünler: 
Envanterin yenilenmesini gerektiren herhangi bir maddi mal ve satış olarak müşterilere fiziksel olarak sevk edilme emri verilir. 

7. Dijital ürünler: 
İndirilebilir dijital ürünler, şablonlar ve kurslar veya tüketim için satın alınması veya kullanım için lisanslanması gereken ortamlar. 

8. Hizmetler: 
Teknik servisler,ve interet servis sağlayıcılar gibi grupların oluşturduğu bölümdür.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin