Halüsinasyon Tedavisi, Halüsinasyonlar Nasıl Tedavi Edilir,

0
280
Halüsinasyon Tedavisi, Halüsinasyonlar Nasıl Tedavi Edilir,

Doktorunuz öncelikle halüsinasyonlarınıza neyin sebep olduğunu bulmaya çalışır. Medikal geçmişinizi sorgular ve sizi fiziksel olarak muayene eder. Semptomlarınız hakkında size sorular sorar.

Probleminizin belirlenebilmesi için kimi bazı testler yapılması gerekebilir. Örneğin EEG ya da elektroensefalogram ile beyninize oluşan anormal elektriksel aktiviteler tespit edilmeye çalışılır. Bu testler halüsinasyonlarınızın nöbetlere bağlı olup olmadığını gösterebilirler.

Bazı durumlarda MRI da denilen manyetik rezonans görüntülemesi yapılması gerekebilir. Güçlü mıknatıslar ve radyo dalgaları ile vücudunuzun içindeki yapıların bir resmi yapılabilir. Bu test ile halüsinasyonlara neden olabilecek beyin tümörü veya felçlik geçirmiş küçük bir alan tespit edilebilir.

Doktorunuz halüsinasyonlara sebep olan etmenleri tedavi etmeye çalışacaktır. Tercih edilen başlıca halüsinasyon tedavi yöntemleri:

  • Şizofreni rahatsızlığı veya Alzheimer gibi bunama rahatsızlıkları için ilaç tedavisi
  • Epilepsi gibi rahatsızlıklar için nöbetleri engelleyici ilaçlar ile tedavi
  • Göz ile ilgili rahatsızlıklar, makula dejenerasyonu, glokom, katarakt gibi problemlerin tedavisi
  • Tümörler için ameliyat veya radyasyon tedavisi
  • Migrenden kaynaklı halüsinasyonlar için triptanlar, beta-engelleyicileri, antikonvülzanlar denilen ilaçların kullanımı

Doktorunuz pimavanserin gibi bir ilacı da salık verebilir. Bu ilaç halüsinasyonların ve bazı Parkinson hastalarını etkileyen psikozlara bağlı sanrıların etkili tedavisinde kullanılmaktadır. 

Terapistler eşliğinde yapılacak seanslar da halüsinasyonların tedavisinde kullanılabilmektedir. Örnek olarak bilişsel davranış tedavisi bazı hastalarda semptomların tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Eğer halüsinasyon gören birini tespit ederseniz onu yalnız bırakmamaya çalışın. Halüsinasyonlar tarafından tetiklenen korku ve paranoya tehlikeli hareket ve davranışlara sebebiyet verebilir. Onlarla birlikte vakit geçirmeye çalışın ve yine doktora giderlerken onlara eşlik ederek manevi anlamda onlara destek olun. 

Halüsinasyonların tedavileri halüsinasyonları oluşturan sebeplere bağlıdır. Yeterince uyuyamama veya çok fazla alkol tüketmeden kaynaklı halüsinasyonlar görülüyorsa, bu davranışlar değiştirilebilir. 

Eğer halüsinasyonlar şizofreni gibi bir akıl hastalığından kaynaklı ise doktorların önereceği ilaçlar halüsinasyon rahatsızlığına büyük oranda iyi gelecektir. Bir doktora görünmek ve doktorun vereceği tedavi planına sadık kalmak uzun dönemde pozitif sonuçların elde edilmesine çok büyük oranda katkı sağlayacaktır. 

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin