Hayvanlar ve Rüyalar, Hayvanların Gördükleri Rüyaların İçeriği,

0
397
Hayvanlar ve Rüyalar

Hayvanlar Rüya Görebilir Mi?,

Birçok insan hayvanların rüya görüp göremeyeceğini sorgulamış ve merak etmiştir. Akılları kurcalayan bu sorunun cevabı; “Evet, hayvanlar tabii ki rüya görebilirler!”

Çevrenizdeki kedi ve köpeklerin birçoğu REM uykusunda olduklarının ve bu esnada rüya gördüklerinin sinyalini verirler pinball für pc kostenlos downloaden. Örneğin, köpekler rüyaları esnasında gözlerini kırpıştırıp; düzensiz nefes alış verişleri gerçekleştirirler.

Hayvanların Rüya Görmesi Üzerine Yapılan Araştırmalar,

Bu konuda araştırmalarını sürdüren araştırmacılar birçok hayvanın rüya görebildiği hipotezini ortaya atmışlardır herunterladen. Araştırmalar ışığındaki verilere göre; yunuslar haricindeki tüm memeli canlılar rüya görebilmektedir. Yunuslar, diğer memelilere göre çok farklı uyku sistemleri geliştirmiş ve bu şekilde diğerlerinden ayrılmışlardır avira free antivirus free download. Yunuslar; REM uykusunun aksine, uyudukları zaman diliminde beyinlerinin yalnızca yarısını kullanmaktadırlar.

Memeliler; avlananlar ( antilop, koyun, tavşan vb.) ve avcılar ( büyük kediler, insanoğlu) adı altında iki bölüme ayrılırsa; avcı memeliler uykularının %20 ve %35’i aralığında rüya görmekte iken; avlanan memeliler uykularının yalnız %6’sı ile %8’i oranında rüya görmektedirler bab application.

Sürüngenler, özellikle de yılanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, bu canlıların hayatlarının büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdikleri halde, uykuları esnasında rüya görebildiklerine dair hiçbir işarete rastlamamıştır lego digital designer available download for free.

Hayvanların Gördükleri Rüyaların İçeriği,

Amerika’nın çok saygın üniversitelerinden biri olan MIT ( Massachusetts Institute of Technology) de yapılan ve üniversitenin ‘Neuron’ adlı bilim dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, sıçanlar üzerinde bir takım deneyler yapılmış ve sıçanların rüyalarının içeriğinin gerçek hayattaki davranışlarıyla doğrudan bağlantılı olduğu saptanmıştır zeichnungsrahmen dwg kostenlos.

Yapılan bu deney, sıçanın eğitilmesi ve dairesel bir koşu parkurunun içinde verilecek ödüle ulaşana kadar koşması şeklinde planlanmıştır herunterladen. Bu işlemin ardından sıçanın beyin aktivitesi gözlemlemiş ve beynin işleyişi, sıçan uyku halinde iken en üst noktaya ulaşmış ve rahatça tespitler yapılmıştır cv german. Bu araştırmanın sonucunda, sıçan koşu anında; beynindeki ayırıcı nöronları canlandırıp harekete geçirilmiş ve aldığı sinyalleri beyin kıvrımlarına iletmiştir collage erstellen und herunterladen. Beynin uyarılan bu bölgesi de sıçanın hafızasını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, araştırmacılar sıçanların uykularında birçok ayrı seviyeye atladığını tezini ortaya atmışlar ve ardından sıçanların REM uykuları esnasında 40 ayrı bölüme atladıklarını ve rüyalarının pek çok bölümden oluştuğunu kanıtlamışlardır herunterladen.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin