Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu Nedir,Tedavi Ve Belirtileri,

0
300
Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu

Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu

Kompleks bölgesel ağrı sendromu kolda veya bacakta oluşan bir hasar sonrası ortaya çıkan bir ağrıdır fashion spiele kostenlos downloaden. Nadiren bu durum ameliyat, kalp krizi, inme sonrasın­da da görülebilir. Ağrı sıklıkla yanma hissi şeklinde ve hasar ağrısından daha şiddetli hissedilir herunterladen. Bu durum “refleks sempatik distrofi” ya da “kozalji” şeklinde de isimlendirilebilir. Nedeni bilinmemektedir.

Ağrı belirtilerine ve fizik muayene bulgularına dayanarak tanı koyulur gta 4 herunterladen kostenlos vollversion. Bu sendromda hasar iyileştikten uzun süre sonra bile ağrının kalması tipiktir.

Hasarlı bölge sıklıkla ödemlidir. Ciltte renk, sıcaklık ve nem değişiklikleri görülür dicke klippen herunterladen. Cilt hafif dokunmalara ve ısı değişimlerine bile hassas olabilir.

Genellikle bu durumun tanısında herhangi bir teste gerek yoktur. Ağrının nedeninin bir başka hastalık olup olmadığını anlamak için çeşitli kan tahlilleri ve filmler istenebilir herunterladen.

Tedavisi

Çeşitli ilaçlar yardımcı olabilir. Fakat tek başına ya da kombine kullanılan hiçbir ilaç bu hastalıkta uzun süreli rahatlama sağlayamaz herunterladen. Kompleks bölgesel ağrı sendromunun tedavisinde pek çok çeşitli ilaçlar kullanılmıştır. Belirli sinir­leri bloke eden bazı ilaçlar reçete edilebilir video von url downloaden. Bazen kortizon türü ilaçlar yardım edebilir. Depresyon ve epilepsi tedavisinde kullanılan diğer bazı ilaçlar da kro­nik ağrının tedavisinde kullanılabilirler spotify zum herunterladen.
Narkotik ilaçlar ve diğer ağrı kesiciler ise kompleks bölgesel ağrı sendromunun oluşturduğu ağrıyı kesmede etkili olmazlar.

İlaçların etkisiz ya da yetersiz kaldığı hastalarda sempatik sinir bloğu yapılabilir herunterladen. Bu işlem, ağrıyı ileten sinirlere lokal anestezik (mevzi uyuşturucu) ilaçların enjeksiyonu işlemidir. Bu blok işe yararsa tekrarlanabilir. Fizik tedavi ve psikolojik danışma da fayda sağlar virtuelle maschineen. Ancak bir hastada işe yarayan bir tedavi yöntemi diğer bir hasta da etkisiz kalabilir. Her hasta için kişisel bir tedavi planı oluşturulmalıdır.

Erken tedaviyle, kompleks bölgesel ağrı sendromunun daha da kötüye gitme­sine engel olmak mümkündür. Bazen durumda düzelme de görülür. Eğer tedaviye yeterince erken başlanırsa, belirtiler tamamen yok da olabilir. Ancak, daha şiddetli belirtileri olan ve tedaviye erken başlanmayan hastalar tedavi yön­temlerine yanıt vermeyebilirler. Bu kişiler özellikle ağrıyla başa çıkmanın yol­larını öğretmeye yönelik bir tedavi programından fayda görebilirler.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin