OTOJENİK ANTRENMAN NEDİR, OTOJENİK ANTRENMAN NASIL YAPILIR,

0
768
OTOJENİK ANTRENMAN NEDİR, OTOJENİK ANTRENMAN NASIL YAPILIR,

Otojenik Antrenman Nedir

Bir antrenman yoluyla kişi ya da grubun psikofiziksel yönden rahatlaması sağlanır. Bazı vejatatif fonksiyonların kontrolü sağlanır. Kişi kendi kendine telkinlerde bulunur. Uygulama dış etkenlerden korunmuş bir ortamda yapılır. Kullanılan egzersizler kasların, kasılma derecesini, vücut parçalarının ısısını, dolaşım ve solunum fonksiyonlarının kontrolünü sağlar. 

Sporcunun kendine telkinde bulunarak, bilincinde uykuya benzer bir durum oluşturmasıdır houseparty app pc herunterladen.
Kendi kendini telkinden, kendi kendini hypnose’a kadar uzanan bir zihinsel antrenman çeşididir.

Sporcuların psikolojik yönden yarışmalara hazırlanması için kullanılan psikoregülasyon (psikolojik düzenleme) teknikleri içinde en yaygın olanı otojenik antrenman tekniğidir.

Otojenik antreman, gevşemenin konsantrasyon yoluyla sağlandığı Bilinçli kas kontrolü yoluyla otonom (bilinçsiz) sinir sisteminin etkilenebilme olasılığı üzerine kurulmuş bir gevşeme yöntemidir

Çok geniş kitleler tarafından tanınan otojen antrenmanın esas kullanım alanları, hekimlik ve spordur windows 10 verfügbare updates nicht automatisch herunterladen. Bu antrenmanın temel prensibini şöyle açıklayabiliriz: psikolojik bir yüklenmeyle karşı karşıya kalan bir sporcu, kendi kendine bazı telkinlerde bulunarak bilincinde uyku benzeri bir kapanmanın oluşmasına yol açar.

Otojenik antrenman, zihinde canlandırma, hipnoz, meditasyon gibi disiplinlerin kökünde sağ beyin fonksiyonları yatar; bilinçaltı veya bilinçdışını aydınlatıp onun gücünden yararlanmaktır titel bei audible herunterladen. Bilindiği gibi, bilinçaltı bilinçten daha kuvvetli ve gizemli bir güç merkezidir. Hatta bazı sporcular otojenik antrenman, zihinde canlandırma ve meditasyona başvurarak, hatta ilaç ( doping) kullanarak psikolojik ve fiziksel limitlerini aşmak ister. Dolayısıyla bu yöntemler psikolojik antrenmanın en önemli teknik uygulamalarıdır.

Dünyada sayısız sporcu, gevşemeyi, kaslarını kontrol etmeyi, stresi yenmeyi ve zor durumlara zihinsel olarak hazırlanmayı hedefleyen otojenik antrenmanlar yapar blinde kuh app herunterladen.

Otojenik antrenmanın kurucusu ise alman psikiyatrist Dr. Johannes SCHULTZ’ tur.

Otojenik antrenmana sporcuların yanı sıra stresten kurtulmak isteyenler de başvurur. Bu yöntem ABD’ de ağrı kontrol klinikleri, psikiyatri hastalarının tedavisi, kötü alışkanlıkların değiştirilmesi ile uyku ve fobi gibi problemlerde de kullanılır mails herunterladen outlook.

Otojenik gevşeme, mutlak sükunet ve rahatlık durumundaki bedensel ve zihinsel özellikleri ortaya koyan altı standart cümleden oluşur:

      1- Eller, ayaklar ve gövde ağır,

      2- Eller, ayaklar ve gövde sıcak,

      3- Kalp atışları sakin,düzenli,

      4- Nefes derin ve rahat(huzur verici ve yoğun),

      5- Karın hafif sıcak,

      6- Alın serindir.

      Önemli uyarılar ve sonuç:

      Otojenik çalışmaları sabah, akşam ve uygun olduğunuz zamanlarda mutlaka yapın herunterladen.

      Telkin sırasında aklınıza gelebilecek başka şeyleri zihninizden uzaklaştırın ve telkine devam edin.

      Atmosfere dikkat edin. Sinirli, kızgın zamanlarınızda yapmayın. Sakinleşince çalışın online bewerbung herunterladen.

      Aç ve tok karnına ya da rahatsız edici giysilerle çalışmayın. Kafanız başka şeyle meşgul olmasın.

      Asla zorlamayın.

      Ustalaştıktan sonra, kısa tekrarlarla gürültülü ve zor atmosferlerde deneyin kostenlose klingeltöne downloaden ohne anmeldung.

       Cümleleriniz kısa ve öz olsun. Ses tonu ve ritim, telkinin bilinçaltına yerleşmesini sağlar.

      Olumlu cümleler kullanın. ‘Yapamayacağım’, ‘asla olmayacak’ demek yerine ‘yapacağım’, ‘böyle olacak’ gibi sözlerle doğru telkin yapın windows update probleemoplosser downloaden.

      Otojenik sistemin çalışmasını öğrenince kendinize özgü formül ve telkinleri kullanabilirsiniz.

      Kendinizle saygı, sevgi ve inançla konuşun.Emredici veya çok zayıf bir ses tonuyla konuşmayın from youtube music.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin