Tik Ağacı Nedir, Tik Ağacı Çeşitleri, Tik Ağacı Özellikleri,

0
422
Teak tree

Tik ağacı (Tectona grandis), çift çeneklilerden, kaplamada kerestesinden yararlanılan, doğal rengi sarı, zamanla havada kendiliğinden koyulaşan bir sıcak iklim ağacı youtube videos auf handy downloaden ios.

Anavatanı başta Hindistan, Malezya ve Endonezya olan tik ağacı güney ve güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaçtır. Afrika ve Karayipler gibi birçok ülkede yetiştiriciliği yapılır how can I download youtube songs. Bu alanlarda doğallaşmıştır. Tik kelimesi Malayalam dilindeki Thekku kelimesinden gelir.

Morfolojik özellikleri

Tik ağacı 40 m’ye kadar boylanabilen, kırmızımsı-kahverengi dallı, yaprakdöken bir orman ağacıdır paint download op macbook. 15–45 cm uzunluk ve 8–23 cm genişlikdeki yapraklar yumurtamsı-eliptik biçimde, yaprak kenarı tam ve yaprak sapı oldukça kalın olup 2–4 cm uzunluktadır herunterladen. Geniş salkımlar oluşturan kokulu beyaz renkli çiçekleri Haziran-Temmuz aylarında görülür. Tozlaşma genellikle böceklerle olmasına karşın bazen rüzgarlada gerçekleşebilir wordpad deutsch kostenlos.2 1990 yılında Tayland’da yapılan bir bilimsel çalışmada Ceratina cinsi arılarının önemli tozlaştırıcı türler olduğu rapor edilmiştir herunterladen.

Dağılımı ve Habitat

Tik ağacı Tectona cinsindeki üç türden biridir. Nispeten dar bir yayılışa sahip olan T elster jedes jahr neu herunterladen. hamiltoniana ve T. philippinensis sırasıyla Myanmarve Filipinler’de yetişen iki endemik türdür.

Tik ağacı yılda yalnızca 500 mm yağış alan kurak ya da yılda 5000 mm yağış alan çok nemli ormanlık bölgelerdeki farklı habitat ve iklim koşullarında yetiştiğinden dolayı çeşitlilik gösterir app booking.comen. Yılda 3-5 aylık kurak dönem olmasına karşın yağışlı dönemde ortalama 1,250-1,650 mm büyüme yapar.

Botanik geçmişi

Tik ağacı ilk kez 1782 yılında Carl Linnaeus the Younger’in Supplementum Plantarum adlı eserinde tanımlanmıştır mahjong pc spiel download kostenlos. 1975 yılında Harold Norman Moldenke bilimsel içerikli bir dergide türün dört formunun özelliklerini yayınlamıştır. Moldenke her bir formun tip türden farklılıklarını kıyaslamıştır windows 10 cannot apps.

  • T. grandis f. canescens yaprak alt yüzeyinin yoğun grimsi tüylerle kaplı olmasıyla tip materyalden ayrılır.
  • T. grandis f. pilosula: yaprak damarları bakımdan tip materyalden ayrılır.
  • T. grandis f. punctata: yalnızca yaprak altındaki büyük damarlarda tüyler mevcuttur.
  • T. grandis f. tomentella: yaprakların alt yüzeyi yoğun sarı keçemsi tüylerle kaplıdır.

Üretimi

Tik ağacı başlıca tohumda üretilir. Tohum kabuğundan kaynaklanan çimlenme engelinin kaldırılması için ön uygulama gerekir. Tohumlar ıslatma ve kurutma uygulamalarında geçirilir. İlk aşamada tohumlar 12 saat kadar suda bekletilir; ikinci aşamada ise 12 saat güneşte bırakılır. Bu 10-14 gün kadar tekrarlanır ve tohumlar torf-kum karşımından oluşan çimlenme yastığına ekilir. Tohumlar 15-30 gün sonra çimlenir. .[

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin