VENÜS GEZEGENİ GERÇEKLERİ,

0
502
venüs gezegeni

Venüs, Güneşten gelen ikinci gezegendir ve Ay’dan sonraki gece gökyüzünde en parlak ikinci nesnedir . Romada aşk ve güzellik tanrıçası olarak adlandırılan Venüs, ikinci en büyük karasal gezegendir ve bazen benzer büyüklükleri ve kütleleri nedeniyle Dünya’nın kardeş gezegeni olarak anılır. Gezegenin yüzeyi, sülfürik asitten oluşan opak bir bulut tabakası tarafından gizlenmiştir.

 • Venüs’ün ayları ya da halkaları yok.
 • Venüs yaklaşık olarak 12,104 km çapındaki Dünya kadar büyük.
 • Venüs’ün merkezi demir çekirdek, kayalık manto ve silikat kabuğundan oluştuğu düşünülmektedir.
 • Venüs yüzeyinde bir gün (güneş günü) 117 Dünya günü sürecek gibi görünüyor.
 • Venüs’te bir yıl 225 Dünya günü sürer.
 • Venüs üzerindeki yüzey sıcaklığı 471 ° C’ye ulaşabilir.
 • Venüs’te bir gün bir yıldan uzun sürer. 
  Ekseninde bir kez dönmesi 243 Dünya günü sürer (sidereal gün). Gezegenin Güneş etrafındaki yörüngesi, Dünya’nın 365’iyle karşılaştırıldığında 225 Dünya günü sürer. Venüs’ün yüzeyinde bir gün (güneş günü) 117 Dünya günü sürer.
 • Venüs, diğer gezegenlerin tersi yönünde döner. 
  Bu, Venüs’ün Güneş’e ters yönde dönmekte olduğu anlamına gelir, bu aynı zamanda geriye dönük bir rotasyon olarak da bilinir. Olası bir sebep geçmişte gezegenin dönme yolunu değiştirmesine neden olan bir asteroit veya başka bir nesneyle çarpışma olabilir. Aynı zamanda, doğal uydular içermediğinden güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerden farklıdır.
 • Venüs, gece gökyüzündeki en parlak ikinci nesnedir. 
  Sadece Ay daha parlaktır. -3,8 ila -4,6 arasında bir büyüklükte olan Venüs o kadar parlak ki, gündüzleri açık bir günde görülebiliyor.
 • Venüs üzerindeki atmosferik basınç, Dünya’nınkinden 92 kat daha fazladır. 
  Büyüklüğü ve kütlesi Dünya’ya benzese de, küçük asteroitler atmosfere girerken eziliyor, yani gezegenin yüzeyinde küçük kraterler yatmıyor. Bir insanın yüzeyde hissettiği baskı, dünyadaki denizin derinliklerinde yaşananlara eşdeğer olacaktır.
 • Venüs, genellikle Dünya’nın kardeş gezegeni olarak adlandırılır. Dünya ve Venüs Venüs Dünya’nın kütlesinin% 81,5’ini sahip çapında sadece 638 km farkla boyutunda çok benzer. Her ikisi de merkezi bir çekirdeğe, erimiş bir mantoya ve bir kabuğa sahiptir.
 • Venüs ayrıca Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı olarak da bilinir. 
  İlk medeniyetler, Venüs’ün Yunanlılar tarafından Fosfor ve Hesperus ve Romalılar tarafından Lucifer ve Vesper olarak adlandırılan iki farklı beden olduğunu düşünmüştür. Bunun nedeni, Güneş etrafındaki yörüngesi Dünya’nın yörüngesini aştığında, gün batımından sonra görünür olmaktan gün doğumundan önce görünür olmaktan değişmektedir. Maya gökbilimciler, MS 650 kadar erken bir tarihte Venüs’ün detaylı gözlemlerini yaptılar.
 • Venüs, güneş sistemimizdeki en sıcak gezegendir. 
  Ortalama yüzey sıcaklığı 462 ° C’dir ve Venüs kendi ekseni üzerinde yatmadığından mevsimsel değişiklik yoktur. Yüzde 96.5 karbondioksitin yoğun atmosferi ısıyı hapseder ve sera etkisine neden olur.
 • Venüs’ün detaylı bir çalışması 2015
  yılında tamamlandı.  2006’da, Venus Express uzay aracı Avrupa Uzay Ajansı tarafından Venüs’ün etrafına yörüngeye gönderildi ve gezegen hakkında bilgi geri gönderildi. Aslen beş yüz Dünya günü sürmesi planlanan misyon, zanaatın 2015 yılında piyasaya sürülmesinden önce birkaç kez uzatıldı. Venüs’ün yüzeyinde 20 km’den daha büyük 1000 volkan veya volkanik merkez bulundu.
 • Ruslar ilk görevi Venüs’e gönderdi. 
  Venera 1 uzay sondası 1961’de başlatıldı, ancak üs ile teması kesildi. ABD ayrıca, Mariner 2, 1962’de gezegenin ölçümlerini alabilmesine rağmen, ilk araştırmasını Venus, Mariner 1’e bıraktı. Sovyetler Birliği’nin Venera 3’ü, 1966’da Venüs’e inen ilk insan yapımı zanaattı.
 • Bir noktada Venüs’ün tropik bir cennet olabileceği düşünülüyordu. 
  Venüs’ü çevreleyen yoğun sülfürik asit bulutları, yüzeyini atmosferinin dışından görmeyi imkansız kılıyor. Sadece 1960’larda radyo haritalaması geliştirildiğinde, bilim adamları aşırı sıcaklıkları ve düşmanca ortamı gözlemleyip ölçebiliyorlardı. Venüs’ün bir zamanlar okyanuslara sahip olduğu düşünülüyor

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin