VİCTORİA GÖLÜ TARİHİ, VİCTORİA GÖLÜ ÖZELLİKLERİ,

0
617
VİCTORİA GÖLÜ

Afrika’da ekvatorun güneyinde. Doğu Afrika Platosunun ortasındaki bir göl. Denizden yüksekliği 1115 m olan bu gölü, Uganda, Kenya ve Tonganika gibi ülkeler çevreler löschprogramme kostenlos downloaden. Göl, 1858 yılında John Hanning Speke tarafından bulunmuştur. Tanganika ve Nyrea gibi dar ve derin Doğu Afrika göllerine nazaran Victoria Gölü sâdece 7 m derinlikte olup, batı sâhili hâriç diğer sâhilleri derince oyulmuştur star wars soundtrack herunterladen. Gölün kıyı şeridi 2500 km’dir. 40.000 km’lik alanıyla Superior Gölünden sonra dünyânın ikinci büyük tatlı su gölüdür.


Victoria Gölü üzerinde bulunan Mgingo adası

Üzerinde bulunan çok sayıdaki adalardan, Sese Adaları ve kalabalık insan yaşayan Ukerewe Adaları en önemlileridir wie kann ich videos von facebook herunterladen auf handy. En büyük körfezleri, Kavirondo, Speke ve Emin Pasha körfezleridir. En önemli limanları Kisumuku (Kenya), Mwanza ve Bukaba (Tanganika), Bukutata ve Bell (Uganda) limanlarıdır grafikprogramm kostenlos herunterladen.

Victoria Gölünü çevreleyen alan iyi sulanmakta olup, bu alanda büyük miktarda kahve, pamuk, şeker ve diğer yiyecek ürünleri üretilir apps beim iphone herunterladen. Bu civardaki nüfûsun yoğunluğu çok yüksektir. 200 çeşitten çok balık yaşayan Victoria Gölünün en önemli balığı Tilopia’dır.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin