ZEBERCET TAŞI VE ÖZELLİKLERİ

0
609

Alm. Topas (m), Fr. Topaze (f), İng. Topâz. Flüorlu alüminyum silikat Al2SiO4(OH,F)2 yapısında, kıymetli taş özelliğine sâhip silikat minerali app booking.comen. Beyaz zebercet buji porseleni yapımında kullanılır. Isıya dayanıklılığı oldukça yüksektir. Katışıksız zebercet renksiz olabilir ve pırlanta kesim yoluyla traşlandığında elmasla karıştırılabilir mahjong pc spiel download kostenlos. Zebercet sarı, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir. Taşın rengi ekseriya kararsızdır ve güneş ışığında renk değiştirir windows 10 cannot apps. Meselâ Sibirya’nın kahverengi zeberceti güneş ışığında beyazlaşır. 1750’lerde ilk defâ bir kuyumcu Brezilya zebercetinin hafifçe ısıtıldığında pembeleştiğini buldu herunterladen. Sonra bu metod yaygınlaştı. Böyle yanık zebercete çoğu yerde Brezilya yakutu denir ve nâdir bulunan tabiî kırmızı zebercetle aynı isimle anılır ls15 kostenlos herunterladen.

Zebercet granit ve pegmatit kristalleri içinde bulunur. Brezilya’nın Ouro Preto bölgesinde çok çıkar. Sibirya, Seylan ve Nijerya’da da zebercet yatakları oldukça fazladır seiten zum musiken illegal.

Zebercetin sertliği 8, özgül ağırlığı 3,5-3,6 ve kristal sistemi ortorombiktir. Zeytunî renkli ve bileşimi magnezyum-demir silikat olan krizolite de yanlışlıkla zebercet denilmektedir videos bei vk herunterladen. Ayrıca zebercet, topaz olarak da bilinmektedir.

Zebercet Taşı

BEDENSEL: 4. Yani kalp çakrası taşıdır Zebercet taşı. Kalp çarpıntıları ve bir takım sebebi anlaşılmayan korkulara faydalıdır powerpoint 2010 designs download for free. Kalp çakrasını güçlendirir ve ayrıca timus bezine etki ederek immün sistemi de güçlendirir.

ETKİLEDİĞİ ÇAKRALAR: 4. Kalp çakrası

UYUMLU BURÇLARI: Aslan, terazi, oğlak

RUHSAL: İçimize çok güçlü bir sevinç duygusu  verir herunterladen. Bu sevinç duygusunu tıpkı bir güneş gibi paylaşmak ve göstermek için bizi cesaretlendirir. Bu taşa paylaşım taşı da denilebilir, alma ve verme hissiyatını çoğaltır technosoft downloaden. Pozitif enerji yönü güçlü bir taştır, bize verdiği mesaj;  ben ne çok güzelim ve dünyada çok güzel.Bize verdiği sevinç ve neşe hissiyatından dolayı kendimize ve etrafımıza da sürekli sevgi ile bakmamızı sağlar. Sinirsel ve psikolojik rahatsızlıklarda olumlu etkisi  olmasının yanında kıskançlık, kibir, egoizm gibi olumsuz duygulara olan etkisi ile ametist benzeri etkileri bulunur.

Zebercet taşı, zümrüt  ailesine bağlı bir taş olduğundan dolayı rengi yeşil ve yeşil tonlarında bulunmaktadır. Adına, zeytin taşı, krizolit, olivin ya da zeytuni de denilmektedir.

Peygamber Efendimiz, bazı hadislerinde zebercet taşında bahsetmiştir. Bunlardan en bilinen bir tanesi “Cennette altından bir direk ve üzerinde zebercetten şehirler vardır ki, onlar cennete yıldızlar gibi ışık verirler.” Bu bilgilerin ışığında taşın kutsal, güçlü ve çok faydalı olduğuna kanaat getirilebilir. İlk olarak Kızıldeniz’de Zebercet isimli adada bulunduğuna inanıldığı için zebercet adını almıştır. Ayrıca Kleopatra’nın en sevdiği taş olarak da nam salmıştır.

Zebercet (Peridot) faydaları

  • Kalp, dalak, pankreas ve karaciğer üzerinde pozitif etki oluşturur.
  • Zebercet, kalp rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.
  • Dokuların üzerinde bozulmayı engelleyen ve yenileyen etkisi vardır.
  • Ruh, beden, zihin dengesi oluşturur. Neşe ve sevinç vererek, kaygı ve korkuyu azaltır.
  • Canlılık ve yaşam enerjisini arttırır, negatif enerjilere karşı kalkan görevi görür.
  • Farkındalığı arttırır ve kişisel gelişimi güçlendirir.
  • Sinirsel ve psikolojik rahatsızlıklarda olumlu etkisi vardır.
  • Kıskançlık, kibir, egoizm gibi birçok olumsuz duyguyu yok eder.
  • Bilgiyi kavrama ve öğrenme kabiliyeti artar.
  • Kişinin canlılığını korumasını, sevinçli, sevgi dolu ve iyimser bir birey olmasına katkı sağlar.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin