ZENCEFİL NEDİR- FAYDALARI VE ZARARLARI

0
669

Alm. Ing-werstaude (f), Ingwer (m), Fr. Gingembre (m), İng. Ginger. Familyası: Zencefilgiller (Zingiberaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

100 cm boyunda kamış görünüşünde çok yıllık otsu bir bitki. Yapraklar mızrak şeklinde sivri uçlu ve tarçın kokuludur. Çiçekler sarı renkli ve çoğu bir arada bulunurlar. Zencefilin vatanı Güney Asya olmakla berâber Hindistan, Batı Afrika gibi birçok tropik bölgelerde ekimi yapılır. Memleketimizde ancak seralarda yetiştirilir. Nemli iklimi ve sulak yerleri sever.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kökleri nişasta, reçine ve uçucu yağlar taşır. Kökler yassı ve grimsi renklidir. Kuvvetli kokulu ve biraz acımsı lezzetlidir. Baharat olarak kullanılır. Zencefil yağının hazmı kolaylaştırıcı tesiri vardır. Ayrıca yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkiye sâhiptir.

Zencefil Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Her bardak su için 1 cm‘lik dilimler kesin ve dilimin dışarısında bulunan kabuğu soyun ve suyu cezve içerisine koyun suyu kaynatın su kaynamaya başladıktan sonra ateşi kısın ve içerisine hazırladığımız 1 dilim zencefili atın ve 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Süre dolduktan sonra ateşten alın ve süzün. Elde edilen çayı günde 2 – 3 bardak kadar tüketebilirsiniz. Eğer tadı acı gelirse 1 tatlı kaşığı kadar bal ilave edin. Farklı bir aroması olsun ve dahada etkili olsun derseniz 1 dilim kadar limon atın.

 •  Soğuk algınlığınız varsa; 10 gram zencefil, 5 gram karanfil, 5 gram havlıcan ve 10 gram tarçın karıştırılır. Elde edilen karışım bir tencereye konulur üzerine 1,5 litre su, 1 çorba kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı nöbet şekeri eklenir ve ateşe alınarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra ateşten alınır ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra günde 2-3 bardak içilir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

 1. Zencefilin en etkili olduğu hastalık öksürüktür, düzenli olarak 3 gün kullandığınızda öksürüğünüzü kesecektir,
 2. Mideyi rahatlatıcı özelliği vardır,
 3. Bedensel olarak güçlendirir,
 4. Kadınların adet dönemlerinde ki ağrılarına iyi gelmektedir,
 5. Cinsel istek artırıcı özelliği vardır,
 6. Mide bulantısını önleyicidir,
 7. Astım hastalığına iyi gelir,
 8. Soğuk algınlığına iyi gelir,
 9. Grip hastalığını tedavi edici özelliği vardır,
 10. Zatürre hastalığını tedavi edici özelliği vardır,
 11. Romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir,
 12. İshali tedavi eder.

Zencefilin Yan Etkileri Nelerdir?

Bitkilerin, genel olarak alerjik durum olmadığı sürece çok büyük yan etkileri olmamasına rağmen fazla tüketildiğinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

 • Eğer safra taşı hastalığınız varsa zencefil tüketilmemeli, mutlaka tüketmem gerekiyor diyorsanız doktorunuza danışmanız gerekmektedir,
 • Ameliyat öncesinde kullanılmamalıdır (zencefil kanı seyreltir),
 • Zencefilde fazla miktarda tüketilirse göğüste yanma, ağız içerisinde tahrişe sebep olabilmektedir.

Yorum Yapın Fikrinizi Söyleyin